На даний момент 53 гостей на сайті

Пошук на сайті

Пожертва на храм

Опитування

Оцініть наш сайт

Лічильник відвідин

СьогодніСьогодні39
ВчораВчора37
В цьому тижніВ цьому тижні103
В цьому місяціВ цьому місяці261
Загальні відвідиниЗагальні відвідини346152
Петрів піст (Петрівка)

Петрів піст (Петрівка)

e-mail
Рейтинг Користувача: / 3
НайгіршеНайкраще 

 

Петрів піст (Петрівка)

Цього року Петрів піст (у народі його ще назвивають Петрівка або Петрівці) розпочинається 15 червня. Початок посту, присвяченого апостолам Петру й Павлу, залежить від свята Великодня (починається він у неділю Всіх Святих – останній день великоднього торжества), тому Петрів піст буває то коротким, то довшим. Найбільше він триває шість тижнів, найменше – вісім днів. Закінчується піст у день Петра й Павла (12 липня). Дотримуватися цього посту стали з перших століть по Різдву Христовому. Про церковне установлення цього Посту згадується в Постановленнях Апостольських: «Після П'ятдесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постіться, справедливість вимагає і радіти після прийняття дарів від Бога, і поститися після полегшення плоті». Але особливо цей піст утвердився, коли у Константинополі й Римі, який тоді ще не відпав від Православ'я, були зведені храми на честь первоверховних Апостолів Петра і Павла. Освячення константинопольського храму відбулося в день пам'яті Апостолів 29 червня за старим стилем (12 липня за новим стилем), і з того часу цей день став урочистим і на Сході, і на Заході. У Православній Церкві закріпилося приготовлення благочестивих християн до цього свята постом і молитвою.
Святий Афанасій Великий, описуючи у своїй промові до імператора Констанція нещастя, заподіяні аріанами православним християнам, зазначає: "Народ, що постився в тиждень наступний за П'ятдесятницею, пішов для молитви на кладовище". Цей літній піст, який зараз ми називаємо Петровим, або Апостольським, раніше називали Постом П'ятдесятниці. Церква закликає нас до цього посту за прикладом Апостолів, які прийнявши Святого Духа в день П'ятдесятниці, в пості й молитві готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія.
У народі побутує кілка цікавих гіпотез стосовно походження Петрового посту. В одній з них стверджується, що ранньолітній піст начебто встановив Святий Петро (звідси його й назва) на прохання жінок, чоловіки яких на сінокосах (саме в цей період починається косовиця трав) поїдали всі молочні продукти, що збіднювало сімейний бюджет. Відтак Петро й упросив Павла, котрий завжди тримався чоловічої сторони, запровадити цей піст.
Щоправда, в народі не дуже дотримувалися засторог. Зважаючи на тяжку фізичну працю, селяни все-таки вживали молочні продукти. Крім того, в Петрівку дозволялося організовувати чимало обрядів, гонити шуляка, замочувати дійницю тощо. Співали на піст й пісні – так звані петрівочки.