На даний момент 49 гостей на сайті

Пошук на сайті

Пожертва на храм

Опитування

Оцініть наш сайт

Лічильник відвідин

СьогодніСьогодні39
ВчораВчора37
В цьому тижніВ цьому тижні103
В цьому місяціВ цьому місяці261
Загальні відвідиниЗагальні відвідини346152
Щедрий Вечір - Йордан

Щедрий Вечір - Йордан

e-mail
Рейтинг Користувача: / 2
НайгіршеНайкраще 

з усіма традиційними стравами. На Щедрий Вечір востаннє приймаємо добрих і злих духів, які гостювали в хаті в час Коляди. Тому і вечір цей – “щедрий”. Хоч гостять щедро, та духам уже не дають, тому Святу Вечеру називають “голодна кутя”.
19 січня, після с

вяткового навечеря, припадає свято Богоявлення (Водохреща, Водосвяття, Йордан). Це свято є пам’яткою хрещення Ісуса Христа в ріці Йордані.
За давньою традицією після Святої Літургії миряни колядуючи, ідуть на річку, став чи озеро до місця освячення води (христильниці). Ще напередодні в льоді вирубують ополонку в формі хреста, а з брил льоду ставлять хрест. Часто його забарвлюють буряковим соком і прикрашають зеленими гілками.
Цікаво виглядає і само свячення води. Священик читає молитви на освячення води, благословить воду хрестом і занурює його у воду при співі тропаря – це кульмінаційний момент свята. Потім священик благословить людей свяченою водою. У деяких місцевостях свято супроводиться запуском голубів, що символізують “духа Божого”.
На Покутті та на Гуцульщині є традиція святити (або хрестити) “трійцю”. “Трійцю” несуть святити жінки або дівчата. Роблять її із сухих квітів (васильків, безсмертників), пучка калини та намиста, а зверху – одна велика свічка (в церковній трійці – три свічки). Перев’язують квітчатими хустками, коралями та стрічками. Під час Служби божої “трійцю” запалюють від свічок, що горять на престолі, від “священного вогню”, а після освячення води їх гасять у ополонках, де святилася вода. Пучком васильків батько потім окропить все в хаті та господарстві.
Не зважаючи на морози люди п’ють щойно освячену воду, а навіть купаються у річках і вірять, що Йорданська вода додасть їм сили і здоров’я. Рененько на Йордан дівчата наливають у миску крижаної свяченої води, кидають туди срібні монети, рум’янок, калину і вмивають свої личка, щоб бути здоровими, як вода, а красними, як калина. Цього дня віншують: “А щоб були ви здорові, як Йорданська вода!..” При цьому кропляться “цілющою” водою.
Опівночі на Богоявлення Господнє люди приносять додому свячену воду і ця вода стоїть цілий рік весь час свіжа і не псується, бо це велика святість. Вона зцілює душу і тіло людини, очищає її від усякої сквери, лікує недуги.
Після Йордану люди кроплять свяченою водою хати, обійстя. Цим самим відганяють нечисту силу. Щороку священик обходить всі хати вірних і теж кропить їх свяченою водою та роздає дітям образки.
У час Йордану співають щедрівки – „щедрують”. Щедрувати ходять переважно жінки, від хати до хати, так як колядувати.
Святом Йордану, за старовинним календарем, закінчуються свята Коляди.